LEX OZE III – krok k čisté budoucnosti?
Parlament přijal dlouho očekávanou novelu energetického zákona a souvisejících energetických předpisů, známou jako „Lex OZE III“. Ačkoli novela zavádí celou řadu důležitých pozitivních změn v oblasti čisté a obnovitelné energie, vyvolala značné kontroverze. Deklarovaným cílem legislativy je urychlit přechod na udržitelnou energii. Novela nicméně zaostává za technickou i obchodní realitou evropského trhu posledních let; jde totiž o implementaci evropské směrnice, kterou měla Česká republika transponovat před více než čtyřmi lety.
Lex OZE III přináší do české legislativy hned několik velmi důležitých pojmů včetně ukládání energie, agregace a flexibility. Skutečnost, že tyto pojmy dříve česká energetická legislativa neznala, představovala pro investory praktické překážky.
Další významnou změnou je zvýšení prahové hodnoty, při níž je nutné získat povolení záměru (dříve stavební povolení) a licenci na výrobu, resp. ukládání elektřiny, z 50 kW na 100 kW. Obdobně byla zvýšena hranice pro tzv. jednoduché stavby ze 100 kW na 250 kW.
Energetické úložiště je nově považováno za nezávislý zdroj energie, což umožňuje jeho samostatné připojení k distribuční síti bez nutnosti propojení s jiným existujícím zdrojem. Novela dále zavádí separátní licenci na ukládání elektřiny platnou na 25 let.
Agregaci novela definuje jako činnost, při které agregátor sdružuje flexibilitu poskytovanou účastníky trhu s elektřinou v předávacích místech za účelem nabízení flexibility na trhu s elektřinou nebo pro řízení odchylky. Subjekty zapojené do agregace (tzv. agregátoři) potřebují k vykonávání této činnosti licenci na obchodování s elektřinou. Flexibilita je rovněž nově formálně definována, a to jako schopnost řízené změny dodávky elektřiny do nebo z přenosové soustavy nebo distribuční soustavy v určitém časovém úseku oproti sjednanému nebo předpokládanému průběhu dodávky elektřiny v reakci na změny cen elektřiny na trhu s elektřinou nebo poptávku po poskytnutí takové řízené změny dodávky elektřiny.
Zároveň byla posílena opatření na ochranu spotřebitele; obchodníci s energií nově musí zveřejňovat tzv. index zajištění, který ukazuje množství elektřiny nebo plynu předem nakoupeného pro pokrytí poptávky zákazníků.
Navzdory ambiciózním cílům čelí Lex OZE III značné kritice ze strany obcí a energetického sektoru. Problematické je zejména zavedení individuálních posouzení výnosnosti fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Na toto opatření lze nahlížet jako na penalizaci efektivních investorů, a naopak zvýhodnění těch, kteří tak podnikatelsky efektivní nebyli. Přesně taková opatření přitom mohou potlačit investiční apetit na českém trhu s obnovitelnými zdroji energie. Opatření navíc zavání retroaktivitou; Česká republika se tak vystavuje rizikům mezinárodních arbitráží (i s přihlédnutím k dříve přijatým opatřením na snížení podpory pro tyto zdroje, včetně tzv. solární daně, resp. sektorových šetření výnosnosti provedených v letech 2019-2022).
Dalším kritizovaným bodem novely je tzv. „stavební přílepek“, který pro Prahu, Brno a Ostravu zavádí omezení v oblasti územního plánování. Tato města nově nebudou moci např. koordinovat výsadbu stromů s rozvojem technické infrastruktury, což vyvolalo silný odpor místních samospráv. Navzdory kritice však změna nakonec prošla. Ministr průmyslu a obchodu nicméně záhy uvedl, že nešlo o změnu zamýšlenou a naznačil, že by brzy mělo dojít k její nápravě.
Jelikož by novela měla být brzy podepsána prezidentem a většina ustanovení nabude účinnosti pět měsíců poté (koncem léta 2025), přesouvá se pozornost na její praktické důsledky. Teprve čas ukáže, zda LEX OZE III podpoří dlouhodobý rozvoj obnovitelných zdrojů energie, nebo zda v konečném důsledku naopak pokrok zbrzdí. Tak či onak, některé obce již zvažují napadení konkrétních ustanovení novely a tři mezinárodní společnosti působící na českém energetickém trhu hodlají iniciovat proti státu arbitrážní řízení z důvodu očekáváných negativních dopadů individuálních kontrol výnosnosti.
Toto je první článek ze série věnované LEX OZE III; další články zaměřené podrobněji na konkrétní novelizovaná témata budou brzy následovat. Sledujte nás!