24 квітня 2023 року Рада Європейського Союзу (надалі – “ЄС”) дала згоду на застосування Гаазької конвенції про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах (надалі – “Конвенція”) у відносинах з Україною. Укладена в 2019 році, Конвенція є міжнародним договором, який зобов’язує держави-учасниці визнавати та виконувати судові рішення у цивільних або комерційних справах, які були винесені іншими державами-учасницями Конвенції, але не поширюється на податкові, митні чи адміністративні справи.
Рішення Ради ЄС дозволить громадянам та підприємствам ЄС визнавати та виконувати рішення суду ЄС в Україні. У свою чергу, це забезпечує визнання та виконання українських судових рішень в ЄС. Україна ратифікувала Конвенцію 1 липня 2022 року.
Конвенція визначає процедури визнання та виконання судових рішень та певні особливості. Наприклад, Стаття 6 Конвенції передбачає, що судове рішення, постановлене щодо речових прав на нерухоме майно, визнається і виконується, якщо та лише у випадку, коли майно знаходиться у Державі ухвалення рішення. Рішення також може бути виконано, якщо відповідач явно погодився на юрисдикцію суду ухвалення під час провадження, у якому було ухвалено судове рішення, або особа, проти якої запитується визнання або виконання, є особою, що подала позов (інший ніж зустрічний позов), щодо якого ухвалено судове рішення.
Стаття 9 Конвенції встановлює, що визнання або виконання окремої частини судового рішення здійснюється у разі, якщо подається клопотання про визнання або виконання цієї частини чи якщо лише частину судового рішення може бути визнано або виконано згідно з Конвенцією.
Статті 11 і 12 Конвенції визначають процедури затвердження судових мирових угод і передбачають, що вони повинні виконуватись відповідно до Конвенції у такий самий спосіб, що й судові рішення.
Стаття 15 Конвенції визначає, що Конвенція не перешкоджає визнанню та виконанню судових рішень згідно з національним законодавством.
Відповідно до Статей 17-19 Конвенції, Держава може зробити заяву щодо застосування Конвенції. Зокрема, Держава може заявити, що вона не застосовуватиме цю Конвенцію до судових рішень, ухвалених внаслідок проваджень, у яких стороною є:
Відповідно до Статті 19 Конвенції у визнанні або виконанні судового рішення, ухваленого судом Держави, яка зробила таку заяву, може бути відмовлено запитуваною Державою, у разі, якщо судове рішення ухвалено внаслідок провадження, у якому стороною є або Держава, яка зробила заяву, або запитувана Держава, у тій самій мірі, як зазначено в заяві.
Зазначаємо, що Рішення Ради ЄС 2022/1206 від 12 липня 2022 року щодо приєднання Європейського Союзу до Конвенції передбачає визнання та виконання судових рішень третіх країн у Союзі лише за умови дотримання фундаментальних принципів права ЄС. Отже, рішення Ради ЄС від 24 квітня враховує той факт, що стосовно України таких фундаментальних перешкод немає. Це робить Конвенцію важливим інструментом у рамках торгівлі та інвестицій між ЄС та Україною.
Конвенція набуває чинності 1 вересня 2023 року, тому підприємствам ЄС та України слід пам’ятати про переваги, які ця подія принесе правовому режиму.
Щоб отримати більш детальну інформацію про цю подію та можливі наслідки набуття нею чинності для вас і вашого бізнесу, будь ласка, зв’яжіться з нашими спеціалістами з корпоративного та комерційного права.